Rady a informace pro budoucí majitele

VYBAVENÍ

Obojek/postroj:

Pro štěňátka používám při cvičení obojek s vodítkem – látkové, nikoliv flexi navinovací vodítko – stálý tah, špatně se pak učí, že správně je chodit na prověšeném vodítku. Pokud beru štěně do náročnějšího prostředí – město, MHD, výstava – dávám mu postroj, protože v případě konfliktu se psem, leknutí se neznámých zvuků atd. nemá šanci se mi vyvléct nebo si pohnout třeba s krkem a lépe se s ním manipuluje například v MHD. Postroj by měl být nastavitelný a s reflexními prvky je úplně dokonalý. Používám přesně tento na fotografii (Trixie reflexní postroj)

Náhubek:

Nylonový, plastový – pro štěně z důvodu růstu a z důvodu učení nejvhodnější. Vhodný je na krátkodobé použití. Hůře se v něm ovšem dýchá, když je tepleji – nejsou vhodné v létě na delší dobu (nad 30 min). Při zvykání na náhubek to s ním méně bolí.

Kovový – je velmi důležitá velikost, proto se kupuje většinou až dospělému psovi. Vhodný na dlouhodobé nošení, pes musí pohodlně otevřít tlamu (zívnout si) a nesmí ho nikde tlačit. Lze přes něj podávat pamlsky. Pes na obrázku má naprosto ideální velikost. Není vhodný pro psy, co nejsou zvyklí na náhubek, při snaze o sundání dělají slušné modřiny.

Kartáče

Na štěněčí srst je nejlepší vícehrotový kartáč, na dospěláckou pak používán na místa, kde mají kratší srst nebo na finální vyleštění.

Na rozčesávání dospělé srsti mám kartáč podobný mému na vlasy, pokud má řidší srst nebo je potřeba rozčesat delší chlupy, pejska to tolik netahá.

Na vyčesávání při línání do hloubky je nejlepší hřeben s otočnými hroty, jedno nebo víceřadý.

Firma, od které mám hřebeny, se jmenuje VIVOG. Kvalitní zpracování, dobře se drží, češu hodně a často a stále mám původní již několik let bez viditelného opotřebení.

Pelech

Každý pes potřebuje své místo, ale nezoufejte, když na něm nebude stále ležet. Je to místo, kde má klid, kde dostane pamlsek, kde má hračky atd. Pro choďáka je vhodný pevný, pratelný materiál, hlavně ne hřejivý – je jim rychle teplo.

Jako deka se používá nejčastěji tzv. vetbet, a jako pelech máme výborné zkušenosti s plochým pelechem se snímatelným potahem, případně s mantinelem (je vhodný pokud chcete ochránit zeď od nečistot s kožichu).

Počítejte s tím, že první pelíšek štěně zničí, takže nekupujte nic drahého a luxusního.

Hračky

Velmi rozsáhlé téma, takže pouze moje zkušenosti:

Přetahovadlo – je jednoduché vytvořit, případně je plno druhů, z kupovaných nejvíc zbožňuji tzv. mop s amortizérem.

Balonky – nejčastěji se používají tenisáky, ale jejich povrch při častém používání obrušuje psí zuby, proto pro míčkofily nedoporučuji. Výbornou značkou je Chuckit (typická oranžovo-modrá kombinace barvy). Materiál je příjemná guma bez zápachu a chuti, výborně skáčou a je široký výběr druhů. Já mám klasický míček, pak děrovaný na léto a doplňuji házedlem. Dobrá je také kombinace míčku s uchem, kdy se při přinesení můžete za odměnu s pejskem potahat.

Frisbee – je možné, že se dostanete i k létajícím talířům pro psy. V rámci výskoků doporučuji až od 1 roku věku psa, nebo pod dohledem zkušené trenérky.

Nikdy neházejte psovi frisbee určené pro lidi, nebo levné plastové ze supermarketů atd. Důvodem je materiál, ze kterého jsou vytvořeny. Pes když v zápalu prokousne disk, tak vytvořené hrany jsou velmi ostré a dokážou psa škaredě pořezat v jeho velmi citlivé tlamě. Věřte mi, že už Vám pak nikdy nic aportovat nebude.

Disky určené pro psy jsou ze speciálního materiálu, který při prokousnutí má hrany zaoblené. Ovšem také se o něj stále musíte starat a kontrolovat bezpečnost. Více o dogfrisbee najdete na www.discdog.cz, nebo také na http://www.czechblack.com/shop/disky.html#disk kde objednávám.

Puller – novinka mezi hračkami. Jde o dvojici pěnových kroužků, které jsou údajně nezničitelné a dobře se s nimi hází i přetahuje. Doporučuji i jako hračku pro štěně – samozřejmě s dozorem.

Pro zabavení doporučuji míček na pamlsky – vyplatilo se mi to v bytě, aby se při nudě zabavila sama. Funguje to tak, že otvorem naplníte vhodným tipem pamlsků či granulí a pes musí balonek kutálet, aby vypadávaly…pozor jen, aby se nezakutálel např. pod topení či gauč a pejsek se na něj nemohl dostat.

Obecně hodně věcí nakupuji na větších výstavách (národní, mezinárodní), kde na stáncích lze narazit na slevu, porovnat kvalitu, nechat si poradit a vyzkoušet přímo na psovi.