Krmení

Do 1 roku (i déle) je velmi vhodné krmit Superpremium granulemi pro štěňata a občas jim něčím přilepšit.

Granule, se kterými máme dobré zkušenosti:

– Brit Care – asi nejpřijatelnější cena, vyrostla na nich matka vašich štěňat

– Carnilove (vyšší řada od Brit)

– Taste of The Wild – používá hodně choďáčkářů

– Platinum – jediné měkké granule, běžně se používají jako pamlsky pro svou chutnost

– Wolf’s Mountain – máme dobré zkušenosti s řadou pro dospělé

Kloubní výživa

Dáváme cca od 4 měsíce věku do 1 roku, při kvalitním krmení není nutná, ale my pro čisté svědomí přidáváme. Výbornou zkušenost (cenově i složením) máme s firmou Giom (kloubní výživa v období růstu – Glukosamin, Chondroitin, MSM).

Přilepšení

za nejlepší přírodní výživu, kterou si uděláte doma, považuji vepřovou nožku, která se může dávat syrová pro okusování. Další super způsob je rozvařená, oberu maso a kůži, nakrájím a nechám ve vývaru ztuhnout na sulc. Poté přidávám do granulí po částech.

KOSTI

POZOR – nedávám vařené (pečené) kosti, pokud nejsou např. z tlakového hrnce rozmáčknutelné v prstech. Syrové jsou v pořádku, jen bych brala ohled na velikost kosti i pejska. Malé kosti (např. záprstní kůstky u vepřové nohy) mohou hltavému malému štěněti zaskočit, dospělému dám bez obavy. Nejraději na okus dávám kloubové vepřové nebo hovězí kosti – syrové s masem

Dále je možno dávat maso (ideálně syrové), tvaroh, vajíčko, pribináček, jelení/dančí/bůvolí parohy/rohy atd. Platí pravidlo všeho s mírou.

Uzené pamlsky/sušené pamlsky

technologie uzení, kterou se zpracovává většina pamlsků, zapříčiní u většiny pejsků průjem, tedy se spíše tomu vyhýbám, nebo mám ověřené dodavatele. Kvalitní konzervaci beru sušení – nevoní nám to tolik ale pro pejska ideální.

Další pamlsky:

Piškoty – ideální minipiškoty z Lidlu. Nevýhoda, že je po nich brzo žízeň, není vhodné tedy brát na cvičení, kde se prokrmuje více a delší dobu (procházka, cvičák, léto, běhání). Také obsahují větší množství cukru.

Vlhké pamlsky – já používám nejčastěji Brit Training Snack a Calibra Joy – pásky.

Domácí vlhké pamlsky – ideální na cvičení, kde je potřeba větší množství – párky, kabanos, eidam – co nejméně kořeněné.

Játrová domácí buchta – peču doma, když jedeme třeba na výcvikový tábor, seminář atd. Připravím takto levně velké množství zdravých a chutných pamlsků, vhodné jsou i na stopy – nejdou na to moc mravenci a není to na první pohled na zemi vidět. Nevýhoda je, že je potřeba spotřebovat cca do týdne (skladování v lednici), nebo zamrazit po malých dávkách, ale ztrácí soudržnost a po rozmrazení se víc rozpadají.

Recept: Rozmixujte 500g jater přidejte 2 vajíčka, poté postupně přisypávejte mouku nebo ovesné vločky (případně česnek) až do polotekuté konzistence. Můžete přidat nastrouhanou mrkev, jiné maso, bylinky atd. Celou směs nalijte na vymazaný nebo papírem na pečení vyložený plech, vložte do trouby předehřáté na 150°C a pečte cca 20 minut (zkouším, zda je buchta hotová špejlí). Po vyndání a vychladnutí rozkrájejte na kostičky (velikost podle typu tréninku a velikosti psa).

Obecně u kupovaných pamlsků platí, že čím je pamlsek pro nás barevnější a voňavější, tím více barviv a dochucovadel je tam dáno a není vhodné tím krmit pravidelně